«Если кто хочет идти за Мною, отвергнись себя, и возьми крест свой, и следуй за Мною» Мф16,24
Jubileusz 25- lecia
13 września 2018 r w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Pietropawłowsku odbyły sie główne uroczystości poswięcone Jubileuszu Parafii Trójcy Świętej w Pietropawłowski i obecności Redemptorystów w Kazachstanie. 

Świetowanie rozpoczęło się już we wtorek 11 wrzesnia spotkaniem Księży naszej diecezji, w takcie którego konferencje poświecone Całonowi turyńskiemy głosił o. Paweł Mazanka Profesor UKSW w warszawie.

W środę po obiedzie wszystcy kapłani udali sie na Cmentarz parafialny aby tam pomodlić się na mogiłą s. Kingi Pietkiewicz ze zgromadzenia sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, której 22 rocznica śmierci przypadała tego dnia. Następnie udali się do Prawosławnej Katedry aby pozdrowic miejscowego bp. Władimira z okazji Jedo 50-tych urodzin. W katedrze zaśpiewali Plurimos Annos w cześc Jubilata a Ks. Abp Tomasz Peta wręczył ikonę św. Księcia Władimira – Patrona ks. Biskupa.

Natomiat  wieczorem w miejscowym Domu Kultury odbył sie Koncert zorganizowany przez władze województwa Z życzeniami wystąpił Zastępca Wojewody Madiar Kożachmet. W czasie koncertu mogliśmy usłyszeć utwory Kazachskiej muzyki narodowej, muzyki operowej, koncertu Kameralnego Chóru  Wojewódzkiej Filcharmoni, Chóru Prawosławnego  oraz występu dzieci z Polskiej wspólnoty „Kopernik” w Pietropawłowsku. Koncert był transmitowany przez miejscową telewizję, a informacja o jubileuszu parafii pojawiła się także w głównych wydaniach wiadomości.

W czwartek był centralny dzień naszego świetowania. Uroczystej Eucharysti Przewodniczył Abp Tomasz Peta – Metropaolita Archidiecezji Astana współkoncelebrowali bp. Atanazius Schnaider , o. Dariusz Paszński wikariusz Prowincjała Warszawskiej prowincji Redemptorystów, przedstawiciele Regi Św. Gerarda oraz ponad 30 kapłanów z Diecezji Najświetszej Maryi Panny w Astaneie. Był także obecny o. Zbigniew Kotliński CSsR – Pierwszy proboszcz. Po zakończonej liturgi z życzeniami Przyjechał Bp.Władimir – Prawosławny biskup Diecezji Pietropawłowsko – Błajewskiej. Prezentem dla wszystkich uczestników jubileuszu był występ Katedralnego Prawosławnego Chóru oraz Ikona św. Mikołaja. Po zakończonej Liturgi Ks. Arcybiskup wręczył Błogosławieństwo Papieskie podarowane nam przez Nuncjusz Apostolskiego w Kazachstanie z okazji jubileuszu.

Po zakończone Eucharysti wszyscy udaliśmy się na wspólna kolacje – płow – przygotowany przez miejscowych Uzbeków. Spotkanie Księży zakończyło się w piątek 14 wrzesnia a przedłużeniem naszego świetowania bedzie spotkanie sióstr zakonnych diecezji NMP w astanie w naszym Sanktuarium.


zdjęcia: 

https://www.facebook.com/redemptor.kz/


wideo:

http://petropavltv.kz/ru/news/sobitya_sko/25-let-rimsko-katolicheskomu-prihodu-svyataya-troica

http://petropavltv.kz/ru/news/sobitya_sko/25-let-katolicheskomu-prihodu-svyataya-troica

https://mtrk.kz/ru/2018/09/11/petropavlovskomu-katolicheskomu-prihodu-svyatoj-troitsy-25-let/

Литургический календар

« »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс