«Если кто хочет идти за Мною, отвергнись себя, и возьми крест свой, и следуй за Мною» Мф16,24
„WSZYSCY RAZEM TROSZCZYMY SIĘ O NASZYM WSPÓLNYM DOMIE”
31 sierpnia tego roku w Astanie w Pałacu Pokoju i Zgody Stolica Apostolska zorganizowała międzynarodową i międzyreligijną konferencję poświęconą trosce o nasz wspólny dom Ziemię.  
Konferencja zorganizowana była w związku z odbywającą się w Astanie Międzynarodową wystawą EXPO 2017 poświęconą Energi Przyszłości, na której swój pawilon miał także Watykan. Spotkanie było pierwszym etapem przyszłorocznego Kongres Liderów Religii Światowych i Tradycyjnych, który co 3 lata odbywa się w Astanie.

Uczestnicy konferencji pobudzeni wiarą w Boga Stworzyciela zastanawiali się i wyciągali wnioski jak przedstawiciele różnych religii mogą wspólnie troszczyć się o ochronie otaczającego nas świata.

Na jej zakończenie podpisali wspólną deklarację skierowaną do: przywódców państw, biznesmenów, a przede wszystkim wyznawców wszystkich religii i ludzi dobrej woli do wspólnej pracy i troski o Ziemię. Potępili także wojny, szczególnie użycie bomb atomowych, które niszczą nie tylko środowisko naturalne, ale także zabijają niewinnych ludzi.  Podkreślili, że troska rozwój nowych technologii, które będą promowały Energię Przyszłości mają przede wszystkim służyć wszystkim ludziom.

Przewodniczącym Konferencji był Kardynał Peter Turkson - prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka. W Konferencji uczestniczyli także: Nuncjusz Apostolski w Kazachstanie Abp. Francis Assisi Chullikatt, Abp. Tomasz Peta, o. Tomasz Jakubczak CSsR, Minister ds. Religii - Nurlan Yermekbaev, Prawosławny Metropolita Kazachstanu – Aleksander,Prawosławny Biskup Pietropawłowski  i Błajewski - Władimir, Rabin Daniel Sperber – wykładowca Talmudu na Uniwersytecie  Bar Ilan w Izraelu, Imam Yahya Sergio Yahe Pallavicini - wiceprezes włoskiej wspólnoty islamskiej COREIS.

 


Литургический календар

« »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Вс